Java Script

Czym jest JavaScript

Możemy zdefiniować Javascript na wiele różnych sposobów. Według mnie jest to wysokopoziomowy, zorientowany obiektowo język programowania, posiadający wiele paradygmatów. Niestety, większość kończy na tym poziomie i leci dalej.

Ale co to w ogóle oznacza?

Postarajmy się nadać temu trochę znaczenia i rozbijmy tę definicję na mniejsze elementy:

Język programowania

jest to narzędzie, które pozwala nam pisząc kod, sterować komputerem. Poinstruować go aby coś zrobił.

Język wysokiego poziomu

oznacza, że jest on bliżej programisty niż komputera. Dzięki czemu używając go nie musimy się martwić o wiele skomplikowanych spraw, takich jak zarządzanie pamięcią komputera. Ułatwia to naukę języka oraz kodowanie w tym języku.

Zorientowany obiektowo

to znaczy, że język umożliwia aby nasz program był definiowany za pomocą obiektów – elementów, które łączą jakiś stan i zachowanie. Nasz program będzie wyrażony jako zbiór takich obiektów, komunikujących się pomiędzy sobą w celu wykonywania zadań. W późniejszych wpisach poruszymy dokładnie każdy aspekt programowania obiektowego.

Możliwość korzystania z wielu paradygmatów

pokazuję elastyczność języka. Możemy używać różnych stylów programowania, takich jak programowanie imperatywne lub deklaratywne. Ten temat również poruszę w kolejnych wpisach.

To pierwszy przegląd na bardzo wysokim poziomie, mam nadzieję, że był zrozumiały i już wiesz czym jest Javascript. Jeśli natomiast cokolwiek było niezrozumiałe lub masz jakiekolwiek pytania – Zostaw swój komentarz! Wolisz prywatnie? Napisz do mnie w wiadomość na instagramie lub w sekcji kontakt. Odpowiadam na każdą wiadomość. Chcesz więcej? Napisz jakie treści Cię interesują. Dzięki, Cześć!