Java Script

Do czego używamy Javascripta?

Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy przyjrzeć się trzem podstawowym technologiom związanym bezpośrednio ze światem aplikacji internetowych. HTML, CSS oraz nasz Javascript. Wszystkie trzy współpracują ze sobą tworząc aplikacje frontendowe. Jeśli jednak nie wiesz jeszcze czym jest Javascript, zapraszam do pierwszego wpisu tutaj.

  • HTML odpowiada za treść strony. Tekst, obrazki, przyciski oraz wszystko co znajduje się na stronie jest napisane w formacie HTML.
  • Za prezentację tych treści odpowiada CSS. Rozmieszczenie elementów na stronie oraz stylizacja to jego główne zadania.
  • Javascript, jest językiem programowania, który pozwala programistom dodawać najróżniejsze efekty na stronach internetowych. Używamy go do manipulowania dostępnością danych zaciąganych z serwerów lub treścią strony. Tak naprawdę to dzięki Javascriptowi budujemy całe aplikacje internetowe, z których na co dzień korzysta ponad 4,5 miliarda ludzi na świecie.

Dla lepszego zrozumienia ról każdej z tych technologii użyjmy analogii do części mowy:

HTML reprezentuje rzeczowniki (kto? co?). ‘Przycisk’ – w HTML oznacza się go składnią: <button></button>.

CSS będzie przymiotnikiem (jaki? jaka? jakie?). ‘Czerwony’ – w CSS opisujemy to składnią: background-color: red. Oznacza to, że tło przycisku posiadać będzie kolor czerwony.

Jak już się pewnie domyślasz, JavaScript będzie czasownikiem (co robi? co się z nim dzieje?) ‘Znika’ – button.hide(); ukryje nasz przycisk.

Przykłady

Zobaczmy teraz na rzeczywisty przykład, aby rozjaśnić do czego zdolny jest JavaScript. Poniżej widzisz aplikację Instagram, na której znajduję się spinner. Oznacza to, że JavaScript pobiera dane z serwera w tle.

JavaScript pobiera dane z serwera

Następnie, gdy dane zostaną pobrane, JavaScript ukrywa spinnery i wyświetla załadowaną treść.

Javascript pokazuje dane po załadowaniu

W aplikacji Instagram jest dużo podobnych efektów. Za każdym razem gdy klikamy na ikonę serduszka, pokazuję nam się okno z naszymi powiadomieniami, a gdy klikniemy poza tym oknem. Zostaje ono ponownie ukryte (pokazuje okno z danymi po kliknięciu).

Dzieje się tu bardzo wiele fajnych rzeczy, a wszystko jest obsługiwane przez Javascript. W dalszych wpisach pokażę Ci jak to działa od środka i nauczę Cię jak to napisać samemu.

Frameworki oraz inne zastosowania

Jak już wiesz, Javascript pozwala nam dodawać dynamiczne efekty do stron oraz budować całe aplikacje internetowe, z których korzystamy każdego dnia. Jeśli jesteś już od jakiegoś czasu w świecie tworzenia aplikacji internetowych prawdopodobnie słyszałeś o frameworkach JavaScriptu, takich jak React, Angular oraz Vue.

Jeśli nie, to żaden problem. Wszystko, co musisz wiedzieć, to że są to szkielety do budowy aplikacji znacznie ułatwiające i przyśpieszające pisanie nowoczesnych aplikacji internetowych. Teraz najważniejszą dla Ciebie informacją jest to, że wszystkie te frameworki oparte są w 100% na Javascripcie. Co to oznacza? Zanim ulegniesz pokusie wskoczenia w wybrany przez siebie framework najpierw naucz się Javascripta. Twój ulubiony framework lub biblioteka nie zawsze muszą być tak popularne jak obecnie. Najlepszym sposobem na przygotowanie się do długiej kariery jako programista aplikacji internetowych jest nauka Javascripta, ponieważ dzięki niemu bez problemu wejdziesz w aktualnie popularny framework lub bibliotekę. 

Javascript może działać również poza przeglądarką internetową. Możliwe jest użycie go na serwerze przy użyciu popularnego środowiska uruchomieniowego zwanego Node js. Pozwala nam to budować aplikacje backendowe, które współpracują między innymi z bazą danych.

Kolejną możliwością języka Javascript jest tworzenie aplikacji mobilnych, z których korzystasz na swoim telefonie lub aplikacji desktopowych na dowolny system operacyjny. Jest to możliwe dzięki takim frameworkom jak React Native, Ionic oraz Electron. Zmieniło to całą branżę w ciągu ostatnich lat, umożliwiając Javascriptowi na tworzenie aplikacji na dowolną platformę. Podsumowując, znając dobrze Javascript, Twoje możliwości będą praktycznie nieograniczone.