Blogowanie

Jak zacząć bloga jako programista? Poznaj 7 kroków!

Natrafiłem na live Andrzeja Krzywdy na temat jego książki ‘Blogging for busy programmers‘. Od razu zwalił mnie z nóg i zacząłem się śmiać! Dlaczego?

Na wstępie wymienił wszystkie moje zachowania i błędy, które od dawna chciałem zwalczyć w temacie blogowania jako początkujący programista. Już mnie miał, a oto 7 punktów, których się nauczyłem.

1. Zdecyduj kto ma być Twoim czytelnikiem

ksiazka

Jeśli jesteś w stanie sobie wyobrazić, kto będzie czytał Twoje wpisy, dużo łatwiej będzie Ci się odblokować. Jest wiele możliwości, pierwszą jaka się automatycznie nasuwa jest pisanie do samego siebie z przeszłości. Wiesz jakie miałeś problemy, przebyłeś pewną drogę z punktu A do B. Teraz możesz napisać jak tego dokonałeś, jak rozwiązałeś te problemy.

Druga opcja to pisanie do aktualnego siebie, rozwiązałeś jakiś problem w pracy, nauczyłeś się czegoś nowego. Możesz wytłumaczyć to sobie
w formie pisemnej, a wirtualny Ty z wczoraj na pewno Ci podziękuję. Można do tej opcji zaliczyć również
Ciebie z przyszłości. Niejednokrotnie będziesz zmuszony do wykonania jakiegoś zadania ponownie po długim czasie. Nie zawsze pamięta się składnię lub wszystkie opcje polecenia. Dlatego dokumentując swoją pracę tworzysz również notatki, z których możesz skorzystać w przyszłości.

Możesz również pisać dla swojego aktualnego zespołu.  Znacie się i lubicie więc, prawdopodobnie czytają Twoje posty. Jeśli chciałbyś się z nimi czymś podzielić albo czegoś ich nauczyć to jest taka możliwość.

Ostatnią opcją jest pisanie do swojego przyszłego zespołu. Każdy ma swoje doświadczenia i często łatwiej się tym podzielić za pomocą przemyślanego wpisu niż spontanicznej wypowiedzi.

2. Gdzie zacząć swojego bloga?

Prawdopodobnie jeśli jesteś programistą, pierwszą myślą było napisanie swojego własnego silnika bloga. Miałem tak samo. Wiem, że jesteś w stanie to zrobić, ale nie rób tego. Zadajmy sobie pytanie, co tym osiągniesz?  Prawdopodobnie zajmie Ci to dużo czasu, wpadniesz w programistyczny trans, pojawi się flow. Spotka Cię dużo radości ale nadal nie osiągniesz swojego celu. Nie zaczniesz blogować, nie napiszesz swojego pierwszego wpisu. 

Andrzej wspomina o wielu istniejących rozwiązaniach. Możesz wykorzystać Github pages. Dobrym wyborem będzie również platforma firmy Google – Blogger. Kolejną opcją będzie platforma MediumDodam do tego WordPress`a, wszystko jest w nim proste do wyklikania, a Ty możesz się skupić na tworzeniu treści. Każda z wymienionych platform będzie dobrym wyborem. Każda ma swoje wady i zalety, o których można by pisać godzinami. Wybierz najbardziej komfortową dla siebie i zacznij tworzyć.

3. Domena i logo

Andrzej wybrał prostą opcje ‘Andrzej on Software’, zainspirował się blogiem ‘Joel on software’, którego prowadzi Joel Spolsky. Dlatego pierwsza opcja to ‘Imię on Software‘. Kolejną opcją jest ‘imięnaziwsko.com‘, kolejną ‘nazwafirmy.com‘ albo Twój indywidualny pomysł. Nie warto jednak poświęcać na to wiele czasu. Zawsze można to zmienić. Tak samo jest z logo. Wiele znanych firm takich jak Coca-Cola, Pepsi, Apple, Microsoft wielokrotnie przez lata zmieniały swoje logo. Niestety brutalna prawda jest taka, że na początku naprawdę nikogo Twoja nazwa i logo nie interesują.  

4. W jakim języku pisać bloga?

Jeśli angielski nie jest Twoim natywnym językiem, to możesz mieć wątpliwości, czy Twój poziom jest wystarczająco dobry. Nie musisz być perfekcyjny. Nikt nie czyta Twoich postów, aby oceniać poziom Twojego języka. Czytają dla wartości. Musisz pamiętać, że dla większości czytelników angielski też będzie drugim językiem. Używaj edytora tekstu, który wyłapuje błędy. Dodatkowo możesz użyć ‘Grammarly’ – jest to aplikacja, która sprawdzi typowe błędy dla języka angielskiego w Twoim poście. 

Pamiętaj, aby pisać krótkie i proste zdania. Popełnisz mniej błędów i każdy zrozumie to, co chciałeś przekazać. Andrzej jest dość sceptycznie nastawiony do pisania po polsku. Przypomina, że pisząc post po angielsku możemy dotrzeć mniej więcej do sto razy większej publiczności. Szczególnie w świecie IT, gdzie codziennie szuka się i czyta rozwiązania problemów w języku angielskim. Nie wyklucza on jednak takiej możliwości, gdy posiadasz jakiś konkretny cel. Jeśli chcesz pomóc polskiemu półświatkowi IT to bardzo dobrze, pisz po polsku. Jeśli chcesz dotrzeć do młodych osób, które szukają pomocy w języku polskim, pisz po polsku. Decyzja należy do Ciebie i każda będzie odpowiednia. 

5. Typ postów

Jednym z najbardziej popularnych oraz najbardziej użytecznych typów postów według Andrzeja jest poradnik. Niestety, jest on również trudny do napisania. Andrzej odradza wybieranie go na początek swojej przygody z blogowaniem. Pisanie poradników porównuje do pisania książki. Dobrze jest zacząć nad tym pracować, ale na pewnym poziomie, nie na początku swojej drogi. Drugi typ to post rozwiązujący konkretny problem. Jako programista często spotykasz się z problemem, który musisz googlować. Jeśli rozwiązanie, które znalazłeś nie było jasne i oczywiste, możesz opisać je na blogu. Ten typ postów potrafi być bardzo krótki ale bardzo skuteczny. Ludzie poszukują szybkiego rozwiązania problemu, a rozwiązaniem będzie Twój post. 

Trzeci typ to tak zwane ‘przed i po’. Zaczynasz od dwóch kawałków kodu. Pierwszy kawałek to kod, który zastałeś, a drugi, to pierwszy wzbogacony o Twoje zmiany. Dodatkowo opisujesz, jak doszedłeś od pierwszej do drugiej wersji kodu. Tłumaczysz, dlaczego jest to lepsze rozwiązanie. Możesz tu wkleić link do wzorca projektowego, którego użyłeś. Jest to jeden z ulubionych typów Andrzeja. Współgrać to może z Twoimi commitami. Wiadomość wysłana przy każdym commicie tłumaczy, co dokładnie zrobiłeś z danym kawałkiem kodu. Dlatego może ona służyć jako wstępny szkielet Twojego posta.

Kolejnym typem będzie debugowanie, jest to chronologiczna opowieść przedstawiająca sposób Twojego myślenia podczas rozwiązywania jakiegoś problemu. Przedstawiasz jaki masz problem oraz cały tok myślowy, jak dochodzisz do jego rozwiązania.

Piątym typem jest opinia, najlepiej kontrowersyjna lecz dobrze uargumentowana. Dużo osób może poczuć się urażonych Twoją opinią na jakiś temat, ale jeśli dobrze to uargumentujesz to tylko na tym zyskasz. Andrzej wspomina tutaj swój post, w którym piszę, że jego zdaniem framework Ruby on Rails nie jest zgodny z architekturą MVC. Jest to bardzo kontrowersyjny wpis ponieważ Railsy mają w definicji zapisane MVC.

Możesz również zacząć z serią postów na dany temat. Nie jest to jednak polecane przez Andrzeja, bo szybko może dojść do blokady. Sam mając wiele lat doświadczenia z blogowaniem ma za sobą tylko dwie serię po dwa, trzy blog posty.

6. Jak zaplanować swoje blogowanie?

Andrzej nie planuje dokładnie swojego blogowania, ponieważ zazwyczaj pisze o rzeczach, które zrobił danego dnia w pracy lub przydarzyły mu się w danym czasie. Zapisuje on jednak pomysły na przyszłe posty, dzieli się nimi również na firmowym Slacku. Możesz zaplanować czas na blogowanie. Danego dnia piszesz posta od 18 do 19, wyłączasz powiadomienia, rozpraszacze i pracujesz. 

Zbieraj małe pomysły i przemyślenia. Później możesz je pogrupować i opisać w postaci posta. Jeśli potrzebujesz inspiracji, możesz poszukać ciekawych dyskusji na portalach takich jak Stack Overflow lub Twitter. Możesz wtrącić się w dyskusje i opisać swoje zdanie w poście. 

7. Promocja bloga

Możesz opublikować swojego posta i w teorii każdy może go zobaczyć ale dopóki go nie zareklamujesz to nikt go nie przeczyta (może poza Twoją mamą). Jeśli zaczynasz przygodę z blogiem na pewno chcesz zdobyć czytelników. Zadbaj o dobry tytuł. Nawet jeśli nie lubisz gdy inni używają chwytliwych tytułów, to pamiętaj, że to po prostu działa. W Internecie mamy obecnie bardzo dużo treści, więc dobry tytuł pozwoli czytelnikom wybrać właśnie Twoją twórczość. W chwytliwych tytułach boimy się tego, że nie będzie za nimi stała wartość. Postaraj się aby w Twoim przypadku było inaczej

Warto zbudować kanały komunikacji takie jak – Instagram, Facebook i lista mailowa. Zainteresuj się tym i zacznij budowanie społeczności. Każdy post da się opisać w dwóch zdaniach. Zrób to, dodając interesujący obrazek i reklamuj swoje posty w social mediach.

Poznałeś właśnie 7 kroków, które dzieli Cię od Twojego pierwszego wpisu na blogu. Mam nadzieje, że spodobał Ci się wpis i wyniosłeś z niego dużo wartości. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, propozycje lub cokolwiek nie jest jasne, to zapraszam do komentowania. Nie chcesz pytać publicznie? Zapraszam do sekcji kontakt lub na mojego instagrama. Odpowiadam na wszystkie wiadomości.